Amino rūgštys: ką svarbu žinoti

Amino rūgštys yra gyvybiškai svarbi mūsų organizmo sudedamoji dalis, būtina įvairioms organizmo funkcijoms. Tarp jų šakotosios grandinės aminorūgštys (BCAA) atlieka svarbų vaidmenį sveikatos, fitneso ir mitybos srityje. Todėl būtų naudinga plačiau pakalbėti apie amino, ypatingą dėmesį skiriant BCAA.Amino rūgštys: gyvybės pagrindasAmino rūgštys – tai organiniai junginiai, kurie yra baltymų struktūriniai vienetai, atliekantys esminį vaidmenį žmogaus organizmo sudėtyje ir veikloje. Yra 20 standartinių aminorūgščių, kurių kiekviena turi unikalią struktūrą ir funkciją. Šios aminorūgštys skirstomos į dvi grupes: nepakeičiamąsias ir nepakeičiamąsias.

·         Nepakeičiamosios aminorūgštys: šių amino rūgščių organizmas negali susintetinti, todėl jos turi būti gaunamos su maistu arba papildomai. Joms priskiriamos BCAA, taip pat kitos, pavyzdžiui, triptofanas, metioninas ir histidinas.·         Nepagrindinės aminorūgštys: šias amino rūgštis organizmas gali sintetinti, net jei jų negaunama su maistu. Pavyzdžiui, glutaminas, prolinas ir argininas.

BCAAŠakotos grandinės amino rūgštys (BCAA) yra nepakeičiamųjų amino rūgščių pogrupis, ypač svarbus fitneso, mitybos ir sveikatos srityse. BCAA sudaro trys amino rūgštys:

·         Leucinas: Leucinas, žinomas dėl savo vaidmens baltymų sintezėje, yra gyvybiškai svarbus raumenų augimui ir atsigavimui. Jis taip pat atlieka svarbų vaidmenį palaikant cukraus kiekį kraujyje ir gaminant energiją.·         Izoleucinas: Izoleucinas yra labai svarbus cukraus kiekio kraujyje reguliavimui, energijos gamybai palaikyti, raumenų atstatymui ir augimui. Jis taip pat labai svarbus hemoglobino susidarymui.·         Valinas: Valinas būtinas raumenų koordinacijai ir protiniam susikaupimui palaikyti. Jis taip pat palaiko raumenų augimą ir audinių atstatymą.

BCAA kaip papildus dažniausiai vartoja sportininkai ir fitneso entuziastai. Manoma, kad jos padeda sumažinti fizinio krūvio sukeltą raumenų pažeidimą, skatina raumenų atsigavimą ir mažina raumenų skausmą. BCAA taip pat gali būti naudingi asmenims, besilaikantiems riboto kaloringumo dietos, nes gali padėti išsaugoti raumenų masę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *