
Sakyk, ar tau kada nors teko sėdėti prabangioje konferencijų salėje, gurkšnoti kavą iš puodelio su „premium” etikete ir klausytis, kaip kažkoks kostiumu apsirengęs guru aiškina apie „sinergijos kūrimą” ir „agile transformaciją”? Jei taip – sveikinu, tu jau esi dalyvavęs tame stebuklingame renginyje, kurį vadiname vadovų mokymais! Bet ar tikrai šie mokymai keičia mūsų Lietuvos verslo pasaulį, ar tai tiesiog dar vienas pretekstas pabėgti nuo kasdienių darbų ir pasidalinti vizitinėmis?
Tipinis vadovų mokymų scenarijus
Įsivaizduokime: penktadienio rytas, jaukus viešbutis prie Vilniaus arba Kauno, o gal net Palangoje (jei biudžetas leidžia). Renkasi kostiumuoti ir suknelėti vadovai su šypsenomis, kurios sako: „aš čia ne dėl nemokamų sausainių, tikrai ne”.
Programa atrodo maždaug taip:
- 9:00 – Registracija ir tinklaveikos kava. Čia prasideda tikrasis renginys, kai bandai prisiminti, ką veikia tas žmogus, kuris taip entuziastingai tave sveikina.
- 10:00 – Įkvepiantis pranešimas, pilnas amerikietiškų terminų, kurių pusės nesuprantame, bet energingai linkčiojame.
- 12:00 – Pietūs, kurie neretai tampa svarbiausia dienos dalimi. „Ar ragavai tą desertą su pistacijomis?”
- 13:00 – Praktinės užduotys, kurių metu su nepažįstamais žmonėmis bandome išspręsti hipotetines problemas, nė iš tolo neprimenančias mūsų kasdienybės.
- 16:00 – Neformalus pasisėdėjimas, kur pagaliau prasideda tikrasis mokymasis – kas ką žino apie rinką, konkurentus ir darbo vietas.
Pažįstama situacija? Tikiu, kad taip. Bet ar tai blogai?
Vadovų mokymų realybė Lietuvoje
Mūsų šalyje vadovų mokymai tapo savotišku ritualu. Kai kurie važiuoja į juos kaip į atlaidus – periodiškai, su viltimi ir tikėjimu grįžti namo apsivalę nuo verslo nuodėmių ir su nauja vizija. Kiti – tiesiog todėl, kad „reikia kažką daryti su tuo kvalifikacijos kėlimu”.
„Dalyvavau jau kokiuose 15-oje lyderystės mokymų, – juokiasi vienos Kauno įmonės direktorius Marius. – Ar tapau geresniu vadovu? Nežinau. Bet tikrai turiu gražią kolekciją rašiklių su įvairių mokymų kompanijų logotipais!”
Ir štai čia prasideda įdomioji dalis. Nepaisant viso to sarkazmo, vadovų mokymai dažnai DUODA naudos, tik galbūt ne visai tokios, kokios tikimės.
Netikėta nauda, kurios nesitikėjome
Kas gi iš tiesų vyksta per vadovų mokymus?
- Sustojimas ir apmąstymas. Kartais didžiausia vertė yra tiesiog turėti laiko SUSTOTI ir pažvelgti į savo verslą iš šalies. Ar dažnai sau tai leidžiate kasdienybėje? Būkim sąžiningi – retai.
- Naujos perspektyvos. „Per vienus mokymus supratau, kad visą laiką neteisingai formulavau tikslus komandai, – pasakoja elektroninės parduotuvės vadovė Simona. – Ne dėl teorijos, kurią dėstė lektorius, o dėl pokalbio su kitos įmonės vadovu per kavos pertrauką.”
- Problemų sprendimas kitoje aplinkoje. Kartais reikia tiesiog pakeisti aplinką, kad pradėtum mąstyti kitaip. Kodėl manote Lietuvos startuolių įkūrėjai taip mėgsta dirbti iš „Hubs”, „Coffeeinn” ar kitų erdvių? Nes nauja aplinka = naujos mintys.
- Taip, tas networkingas! Nors juokaujame apie networkingą, bet jis VEIKIA. Kiek verslo sandorių Lietuvoje gimė ne iš formalių susitikimų, o iš „o gal einam alaus po mokymų?” Daug. Labai daug.
Ar žinote tą jausmą, kai grįžtate po mokymų pilni idėjų ir energijos, bet po savaitės viskas grįžta į senas vėžes? Jūs ne vieni. Tai vadinama „pokursine euforija”, ir ji dažniausiai praeina greičiau nei baigiasi kavos atsargos, kurias parsivežėte iš mokymų vietos.
Kaip išspausti maksimumą iš vadovų mokymų?
Jei jau ruošiatės investuoti savo brangų laiką ir pinigus į mokymus, štai keletas patarimų, kaip gauti realios naudos:
- Rinkitės mokymus pagal lektorių, ne pagal skambų pavadinimą. Paklauskite: ką šis žmogus REALIAI nuveikė versle, ne tik teoriniu lygmeniu?
- Eikite su konkrečiu klausimu ar problema. Ne abstrakčiu „noriu būti geresniu vadovu”, o „noriu išmokti efektyviau deleguoti užduotis”.
- Užsirašykite ne tik tai, ką sako lektorius, bet ir savo mintis, kurios kyla klausantis. Dažnai jos būna vertingesnės nei prezentacijos skaidrės.
- Po mokymų skirkite laiko pritaikyti bent VIENĄ išmoktą dalyką. Ne dešimt, ne penkis – pradžiai užtenka vieno.
- Palaikykite ryšį bent su vienu žmogumi, kurį sutikote mokymuose. Ne dėl potencialių pardavimų, o dėl galimybės pasidalinti patirtimi ateityje.
Lietuviški ypatumai: kodėl mes kitokie?
Žinote, kas įdomu stebėti Lietuvos vadovų mokymuose? Mūsų tautiečių santykį su mokymusi. Iš vienos pusės – mes labai godūs žinių, norime visko ir greitai. Iš kitos – esame nepatikli tauta, kuri kiekviename žingsnyje klausia: „o kuo čia tikėti?”
„Per pirmus mokymų metus galvojau, kad viską žinau geriau už lektorių, – prisipažįsta IT įmonės vadovas Darius. – Dabar suprantu, kad vertingiausia buvo ne teorija, o galimybė išgirsti, kaip kiti sprendžia problemas, su kuriomis ir aš susidūriau.”
Beje, ar pastebėjote, kad po COVID-19 vadovų mokymų formatas pasikeitė? Dabar turime hibridinį modelį – dalis online, dalis gyvai. Ir žinote ką? Ta „gyvoji” dalis tapo dar svarbesnė. Kodėl? Nes visi išsiilgo žmogiško kontakto. Net labiausiai užkietėję introvertiški vadovai pripažįsta, kad virtualūs susitikimai negali pakeisti akių kontakto ir neformalaus pokalbio prie kavos.
Vadovų mokymų ateitis: ko tikėtis?
Lietuvoje vadovų mokymų rinka keičiasi. Matome mažiau „bendrų” mokymų ir daugiau specializuotų, pritaikytų konkrečioms industrijoms. Mažiau teorijos, daugiau praktikos. Mažiau PowerPoint prezentacijų, daugiau realaus laiko problemų sprendimo.
„Prieš penkerius metus visi norėjo mokytis apie lyderystę bendrai, – sako verslo konsultantė Indrė. – Dabar klausimai konkretesni: kaip valdyti nuotolines komandas? Kaip pritraukti talentus, kai visi siūlo lankstų darbo grafiką? Kaip išlaikyti komandos kultūrą, kai dalis žmonių dirba iš namų?”
Taip, bet…
Taigi, ar vadovų mokymai – reali nauda ar dar vienas networkingo būdas? Atsakymas: TAIP, abu. Ir tai nėra blogai.
Mokymai suteikia žinių, perspektyvų ir įrankių, kurių mums reikia. Networkingas suteikia ryšius, kurių taip pat reikia. Svarbiausia – būti sąžiningiems su savimi dėl tikrųjų priežasčių, kodėl dalyvaujame, ir pasiruošti išspausti maksimumą iš abiejų aspektų.
O jei kalbant visai nuoširdžiai – kartais geriausia, ką galime gauti iš mokymų, yra laikas sau. Laikas atsitraukti nuo kasdienybės, pažvelgti į savo verslą ir save iš šalies. Ir tai jau yra verta investicijos, net jei grįžtate namo tik su viena nauja idėja ir pilnu telefonu naujai pridėtų LinkedIn kontaktų.
Galiausiai, ar ne juokinga, kad skaitome straipsnius apie vadovų mokymų naudą, užuot tiesiog nuėję ir patys įsitikinę? Bet juk tam ir esame vadovai – stengiamės būti pasiruošę viskam, net mokymams apie tai, kaip būti geresniais vadovais!
Ir taip, šio straipsnio autorius irgi lankėsi ne vienuose mokymuose. Kai kurie buvo visiška laiko švaistymo katastrofa, kiti – gyvenimą keičianti patirtis. Visai kaip gyvenime, ar ne?