Velykos ir tai kas mums asocijuojasi su šia gražia pavasario švente – šokoladiniai kaiušiniai, margučiai, įdaryti kiaušiniai – arteis greičiau, nei jūs manote. Nors pagrindinė istorija už šios šventės atsiradinimo ir tradicijų gali pasirodyti pažįstama, iš tikro liko daug ką sužinoti apie unikalias tradicijas, susijusias su šiuo ypatingu sekmadieniu. Tarp šokoladinių zuikių ir ypatingų būdų marginti kiaušinius, šį šventė bėgant metams perpynė senus papročius su naujais ir turime tai ką turime.
Prieš sėdant prie stalo su šeima gardiems vėlyviesiems pusryčiams ar linksmindami vaikus su Velykų žaidimais, skirkite šiek tiek laiko ir sužinokite apie turtingą šios šventės istoriją, įskaitant specialius maisto produktus, prietarus ir simbolius. Tada nustebinkite savo šeimą ir draugus mažomis Velykų smulkmenomis, paaiškinančiomis mažai žinomą jūsų mėgstamų tradicijų kilmę.
Velykų krepšeliai turi ypatingą simboliką
Austi, velti ar pinti krepšeliai reiškia lizdus ir naują gyvenimą, ypač kai jie sklidinai pripildyti kiaušinių. Krepšelis su margučiais dabar yra tikra stalo puošmena ir akcentas.
Velykiniai kiaušiniai datuojami dar prieš Velykas
Yra duomenų, rodančių, kad Velykiniai kiaušiniai atsirado iš viduramžių Europos, o krikščionys tikriausiai nebuvo tie, kurie pradėjo kiaušinių dovanojimo tradiciją – daugelyje kultūrų vaisingumo ir atgimimo simbolį.
Galime padėkoti Vokietijai už Velykų zuikutį
Teigiama, kad Velykų zuikio, dovanojančio saldainius ir kiaušinius, idėja atsirado viduramžiais Vokietijoje, pirmą kartą raštu paminant šią tradiciją XVI a. Galime sakyti, kad pasakojimas apie zuikius, nešančius kiaušinius, neturi daug logiškos prasmės, bet vaikai to nesureikšmina ir laukia skanėstų. Bet kaip ir Kalėdų Senelis, Velykų zuikis neturi krikščioniškos reikšmės Kalėdoms. Velykų zuikio kilmė siekia šimtus metų, ikikrikščioniškoje Vokietijoje. Buvo sakoma, kad kiškis yra pagonių pavasario ir vaisingumo deivės simbolis.
59% žmonių pirmiausia valgo šokoladinio zuikio ausis
Tik nedaugelis pradedama kramtyti šokoladinį zuikį nuo kojų ar uodegos, o likusieji, matyt, neturi veiksmų plano.
Velykų sala pavadinta taip dėl to kad buvo atrasta per Velykas
Keliautojas Jacob Roggeveen išsilaipino saloje, kurią dabar vadiname Velykų sala, būtent 1772 balandžio 5 – Velykų sekmadienį.
Velykų sekmadienis gali būti 35 skirtingas metų dienas
Kaip dabar žinome, Velykų sekmadienio data apskaičiuojama pagal formulę, kurioje, be kita ko, atsižvelgiama ir į mėnulio, ir į saulės kalendorių. Dėl to Velykų sekmadienis gali būti bet kada nuo kovo 22 iki balandžio 25 dienos.
Vokietijoje šokti Didįjį penktadienį yra neteisėta
Didįjį penktadienį, kai prasideda Velykų savaitgalis, daugumoje Vokietijos žemių yra nelegalu šokti viešai. Net Europos klubų sostinė Berlynas atiduoda pagarbą religinei dienai ir nevyksta jokie šokiai.
2007 m. Velykinis kiaušinis buvo parduotas už 9 mln svarų
Greičiausiai brangiausias pasaulyje kiaušinis 2007 m. buvo parduotas „Christie’s“ aukcione Londone už 9 milijonus svarų, o tai sumušė „Faberge“ rekordus. Emaliuotame kiaušinyje yra įvairiaspalvis gaidys, kuris kiekvieną valandą iššoka iš kiaušinio ir suplasnoja sparnais, prieš tai tris kartus linktelėdamas galva. Kiaušinį 1902 m. Sankt Peterburge pagamino Karlas Fabergé ir tai yra antras pagal dydį kada nors pagamintas kiaušinis.
Amerikoje Velykos susijusios su masiniu šokolado ir saldumynų pirkimu
Šokoladiniai zuikučiai, šokoladiniai Velykų kiaušiniai ir kiti skanėstai yra tiesiog privalomi Velykų pirkiniai Amerikoje. Nuperkama vos mažiau nei per Helovyną.