Atsinaujinanti saulės energija Lietuvoje: kokios perspektyvos?

Kuo toliau, tuo labiau žmonės bando atsigręžti į ekologiškus dalykus – atsisakoma šiaudelių, kurie negali būti perdirbami, plastikinių puodelių bei maišelių. Tad atsinaujinančių gamtinių išteklių tema tampa vis aktualesnė šiuolaikinėje visuomenėje.

Pasak Tarptautinės Atsinaujinančios Energijos Agentūros (IRENA), 2019 metais viso pasaulio galingumas naudoti saulės energija siekė beveik 600 tūkstančių megavatų. Lyginant su 2010 metais kai šis skaičius siekė vos 41 tūkstantį megavatų, dabar saulės energijos galingumas yra 15 kartų didesnis. Tai tik įrodo, jog saulės energijos naudojimas bei galimybės pasaulyje sparčiai plečiasi, tad tai yra tinkamas metas susimąstyti kiekvienam iš mūsų.

Žiūrint į Lietuvos statistiką, kurią irgi galima rasti Tarptautinės Atsinaujinančios Energijos Agentūros puslapyje, Lietuvoje saulės energijos naudojimas pradėtas pora metų vėliau, 2012, tačiau siekė vos 7 megavatus. 2019 metais šis skaičius išaugo šiek tiek daugiau nei 14 kartų ir siekia 103 megavatus. Lyginant su kitomis Europos šalimis, Lietuvos saulės energijos panaudojimas išaugo gana sparčiai. Pavyzdžiui, mūsų kaimynė Latvija įtraukta į statistiką tik 2016 ir pagal 2019 metus pasiekė vos 3 megavatus. Lietuva lenkia ir tokias šalis kaip Moldavijos Respublika, Montenegras, Šiaurės Makedonija, Norvegija bei Serbija. Tad drąsiai galima teigti, jog atsinaujinanti saulės energija Lietuvoje auga lygiai taip pat sparčiai kaip ir visame pasaulyje.

Oficialios statistikos portalo duomenimis, 2019 metais 20,2% Lietuvos kuro ir energijos sąnaudų buvo panaudota iš atsinaujinančių energijos išteklių, tačiau 39,1% visų sąnaudų vis dar užima žalia nafta ir naftos produktai. Tiesa, iš atsinaujinančių energijos išteklių labiausiai naudojamas dabar yra kietasis biokuras, tai yra malkos bei kurui skirtos medienos ir žemės ūkio atliekos. Taip pat tikriausiai važiuodami užmiestyje pastebėjote didžiulius vėjo malūnus. Jie pagamina didžiąją dalį mūsų sunaudojamos elektros.

Nors saulės energijos Lietuvoje panaudojimas dar tik įgauna pagreitį, 2020 metų pradžioje energetikos ministerija kvietė gyventojus teikti paraiškas gauti Europos Sąjungos paramą žmonėms norintiems įsirengti saulės elektrinę namuose ar įsigyti nutolusias saulės elektrines. Paramos suma buvo rekordinė ir siekė 9 milijonus eurų, tad panašu, jog Lietuvoje saulės elektrinių bėgant metams tik daugės. Šiais metais taip pat gyventojai, kurie planuoja įsirengti atsinaujinančių išteklių įrenginius, kviečiami teikti paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA). Tad jei vis dar dvejojote apie saulės baterijų įsirengimą namuose, tai puikus metas veikti. https://energobalt.lt/saules-elektrines/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *